Design tokenu, první myšlenky

Zatím brainstorming:

Projekt dCZK chápu jako neziskový infrastrukturní projekt pro české subjekty, které potřebují umožnit platby v stable coinu a chtějí se zbavit kurzového rizika, případně chtějí držet prostředky v kryptu, ale opět bez kurzového rizika. Popř. pro libovolné obchodníky v kryptu, kteří se chtějí exponovat vůči CZK.

Zároveň projekt chápu jako proof of concept a možné whitelabel řešení.

dCZK token chápu jako overcollateralizovaný stable coin ve stylu DAI.

Klíčové mi v dnešní době připadá minimalizovat rizika a prezentovat projekt s minimální expozicí vůči jakékoli centralizované straně. Jde o nástroj usnadňující nám život, nikoli o spekulativní instrument.

  1. Navrhuji brát jako kolaterál pouze USD stable coin. Volalita CZK/USD je relativně malá, takže ten poměr nemusí být 150 %, ale třeba jen 120 %. Otázka je, jaký USD stable coin zvolit. V separátním vláknu prezentuju návrh.

  2. Půjčku bych nechal bezúročnou s perpetuitním trváním s tím, že nějaké nízké procento je emisní ážio. Čili pokud ve svém projektu potřebuju používat korunový stable coin a neseženu ho na trhu, tak si za rozšíření měnové zásoby zaplatím.

  3. Ážio jde do decentralizované rezervy. Tj. multisig účet, ke kterému má klíč manažer DAO.

  4. Manažer DAO je volený a kdykoli odvolatelný nadpoloviční většinou držitelů dCZK (čili uživatelé stable coinu mají kontrolu nad projektem, není třeba vytvářet separátní “třídu” nějakých masternodes nebo investorů do governance tokenu.

  5. Peníze v rezervě mají týdenní lockup před uvolněním. Během té doby může nadpoloviční většina držitelů dCZK vetovat transakci. Jde o to zabránit tunelování prostředků v rezervě. K čemu rezerva slouží je na uvážení managera DAO, ale ten by měl svoje kroky vysvětlovat na k tomu určeném dashboardu (kam může být přístup přes metamask exkluzivně pro držitele dCZK nebo pro kohokoli).

  6. Emisní kurz dCZK vůči dolaru poskytuje emisnímu smart contractu Chainlink. Každá půjčka si pamatuje vlastní kurz pro případ likvidace (viz DAI).

Jde o nástroj usnadňující život, nikoli o spekulativní instrument.

Toto vnímám jako důležitý statement.

1 Like