Zatím brainstorming:
Projekt dCZK chápu jako neziskový infrastrukturní projekt pro české subjekty, které potřebují umožnit platby v stable coinu a chtějí se zbavit kurzového rizika, případně chtějí držet prostředky v kryptu, ale opět bez kurzového rizika. Popř. pro libovolné obchodníky v kryptu, kteří se chtějí exponovat vůči CZK.
Zároveň projekt chápu jako proof of concept a možné whitelabel řešení.
dCZK token chápu jako overcollateralizovaný stable coin ve stylu DAI.
Klíčové mi v dnešní době připadá minimalizovat rizika a prezentovat projekt s minimální expozicí vůči jakékoli centralizované straně. Jde o nástroj usnadňující nám život, nikoli o spekulativní instrument.
-
Navrhuji brát jako kolaterál pouze USD stable coin. Volalita CZK/USD je relativně malá, takže ten poměr nemusí být 150 %, ale třeba jen 120 %. Otázka je, jaký USD stable coin zvolit. V separátním vláknu prezentuju návrh.
-
Půjčku bych nechal bezúročnou s perpetuitním trváním s tím, že nějaké nízké procento je emisní ážio. Čili pokud ve svém projektu potřebuju používat korunový stable coin a neseženu ho na trhu, tak si za rozšíření měnové zásoby zaplatím.
-
Ážio jde do decentralizované rezervy. Tj. multisig účet, ke kterému má klíč manažer DAO.
-
Manažer DAO je volený a kdykoli odvolatelný nadpoloviční většinou držitelů dCZK (čili uživatelé stable coinu mají kontrolu nad projektem, není třeba vytvářet separátní “třídu” nějakých masternodes nebo investorů do governance tokenu.
-
Peníze v rezervě mají týdenní lockup před uvolněním. Během té doby může nadpoloviční většina držitelů dCZK vetovat transakci. Jde o to zabránit tunelování prostředků v rezervě. K čemu rezerva slouží je na uvážení managera DAO, ale ten by měl svoje kroky vysvětlovat na k tomu určeném dashboardu (kam může být přístup přes metamask exkluzivně pro držitele dCZK nebo pro kohokoli).
-
Emisní kurz dCZK vůči dolaru poskytuje emisnímu smart contractu Chainlink. Každá půjčka si pamatuje vlastní kurz pro případ likvidace (viz DAI).