Vyjádření od Chainlinku ohledně zdroje CZK/USD FX dat

Již delší dobu jednám s Chainlinkem ohledně potřebného vyjádření z jejich strany na zdroj FX dat, aby se s výsledným kurzem dalo korektně pracovat v rámci účetnictví, či auditů vzhledem k metodikám práce s kurzovými ztrátami, či zisky.

Chainlink přímo data nezískává, on procesuje poskytnutá data od několika Oracles / Operátorů a ti od Data providers - viz Monetize Your Data and APIs on Any Blockchain | Chainlink
případně: Decentralized Data Model | Chainlink Documentation

Chainlink zajišťuje ověřitelnou autenticitu, tedy že daná data byla poskytnuta od daného data poskytovatele a “rebalancing” zdrojů dat, aby data nebyla ovlivněna výpadkem daného data providera.

Viz například EUR/USD: EUR / USD | Chainlink

Chainlink je tedy da facto agregátorem dílčích Oracles pro požadovanou sadu dat (např kurz).

Chainlink neumí přímo odpovědět, jaký je konkrétní nejzažší zdroj informace o kurzu CZK/USD, protože agreguje informace od data poskytovatelů. A mají problémy pochopit dotaz, neb jsme první, kdo se takto ptá. Mají pocit, že by museli odpovědět detailním infrastrukturním rozborem pořizování a procesování dat.

Abychom se někam hnuli, navrhl jsem, že my napíšeme draft variant vyjádření, která by byla z našeho pohledu dostačující pro účetnictví / audit.

Oni pak ideálně upřesní, či nechají vybrat z těchto vyjádření data poskytovatele, kteří se zavázali poskytovat kurz CZK/USD.

Např.
a) Onchain CZK/USD rate is daily 24/7 market rate from following markets: major centralised crypto exchanges, financial markets and financial markets data reporters like Bloombers, Reuters, Refinitiv

b) Onchain CZK/USD rate is provided based on the Czech National Bank exchange rate fixing
https://www.cnb.cz/en/financial-markets/foreign-exchange-market/central-bank-exchange-rate-fixing/central-bank-exchange-rate-fixing/

c) Onchain CZK/USD rate is provided based on the ECB’s Euro foreign exchange reference rates

d) ???

Celní kurz nebudeme řešit. V tuto chvíli není třeba.

OK. K tomu jsem dle callu pochopil, ze souhlasis s textacemi vuci Chainlinku.
(Ocekavame, ze pujde o variantu a)

20221020 reakce Chainlinku (Mark Scrine):

As a statement on the type of data source, our decentralized oracle nodes network run by reputable entities pulls market data from premium data aggregators who have extensive coverage. To elaborate, each oracle nodes have a minimum of 5 premium data aggregators, which return data from diverse data sources across the board and perform median calculations to transmit on-chain. The multi-tier aggregation model we deploy has a redundancy factor put in place so that our oracle network kicks out any outliers or faulty API’s to ensure that you will get the most accurate and secure pricing at all times. We are securing billions of dollars in value across our network.

@Simona_Pacakova je to dostatečné?